Vloga umetne inteligence v kibernetski varnosti
V današnjem hitro razvijajočem se svetu informacijske tehnologije umetna inteligenca (AI) postaja ključni akter na področju kibernetske varnosti. Podjetja po vsem svetu vse pogosteje uporabljajo AI za izboljšanje svojih varnostnih sistemov, preprečevanje kibernetskih napadov ter upravljanje s kibernetskimi tveganji. Kibernetski svet je poln groženj, ki zahtevajo nenehno pozornost, AI pa ponuja inovativne rešitve, ki lahko močno olajšajo delo varnostnih strokovnjakov. Med njimi je novo orodje, ki ga uvaja startup podjetje Crogl, in ki obeta velike spremembe na tem področju.
Predstavitev podjetja Crogl in njihovega AI asistenta
Crogl, inovativni startup na področju kibernetske varnosti, je predstavil novega AI asistenta, ki je zasnovan za pomoč raziskovalcem kibernetske varnosti pri analizi dnevnih omrežnih opozoril. Podjetje je bilo ustanovljeno z namenom razvijati tehnologije, ki bodo izboljšale odziv na kibernetske grožnje in olajšale delo varnostnih analitikov. Njihov najnovejši izdelek, avtonomni asistent, pomeni pomemben korak naprej v boju proti kibernetskim grožnjam.
Podjetje vodi Monzy Merza, generalni direktor in soustanovitelj, ki opisuje novega asistenta kot “Iron Man” obleko za varnostne analitike. Orodje pomaga analitikom pri hitro zaznavanju in odpravi varnostnih incidentov, s čimer pomembno izboljšuje učinkovitost njihovega dela.
Kako AI transformira analizo varnostnih groženj
S pomočjo umetne inteligence lahko podjetja znatno poenostavijo in pospešijo analitične procese, ki so bistveni za prepoznavanje in odpravljanje kibernetskih groženj. Novi AI asistent podjetja Crogl omogoča analitikom, da se osredotočijo na najpomembnejša opozorila, s tem ko avtomatizirano pregleduje milijone dnevnih zapisov in opozoril v realnem času.
Ta tehnologija temelji na strojnih učnih algoritmih, ki se s časom izboljšujejo in postajajo vse bolj natančni. AI lahko hitro zazna anomalije, ki bi sicer ostale spregledane ob tradicionalnih metodah analize. Omogoča tudi sprotno spremljanje omrežnih skladnosti in odkriva morebitne ranljivosti v varnostnih sistemih.
Izkušnje in izzivi v uveljavljanju AI orodij
Kljub očitnim prednostim, uporaba umetne inteligence v kibernetski varnosti prinaša tudi izzive. Raziskovalci se srečujejo s potrebo po stalnem izboljševanju algoritmov, kar zahteva velike količine podatkov za učenje in testiranje. Prav tako je potrebno stalno zagotavljanje zanesljivosti in natančnosti AI analiz, kar zahteva ustrezen nadzor in integracijo z obstoječimi varnostnimi sistemi.
Vendar so izkušnje podjetja Crogl obetavne. Njihova orodja so uporabnikom prinesla znatno zmanjšanje časa, potrebnega za odziv na opozorila, ter povečanje učinkovitosti v zaznavanju incidentov. To pa je povzročilo pozitiven odziv trga in povečano zanimanje za podobna AI orodja.
V prihodnosti lahko pričakujemo še več inovacij na področju AI in kibernetske varnosti, ki bodo prinesle bolj integrirane in inteligentne sisteme za zaščito digitalnih informacij. Varnostni analitiki bodo imeli v svojih rokah naprednejša orodja, ki jim bodo pomagala lažje slediti vse bolj zapletenim grožnjam sodobnega digitalnega okolja.
Peter Mesarec je verjetno najbolj poslušan predavatelj Chat GPT in UI v Sloveniji, njegovih predavanj o uporabi Chat GPT v podjetjih se je udeležilo več tisoč udeležencev, svoja znanja pa pogosto objavlja tukaj in na drugih spletnih straneh.