Sora, novi generator videoposnetkov podjetja OpenAI, danes začenja delovati – vsaj za nekatere uporabnike. Novico je v videu, objavljenem na svojem kanalu, razkril YouTuber Marques Brownlee. Brownlee je imel možnost zgodnjega dostopa do izdelka Sora in je svoje prve vtise predstavil v 15-minutnem pregledu. Sora je na voljo na spletnem naslovu Sora.com, in je sedaj na voljo vsem plačanim uporabnikom Chat GPT.
Prvi vtisi o Sora
Marques Brownlee je eden od prvih, ki so lahko preizkusili Sorin algoritem za generiranje videoposnetkov. V svojem pregledu je izpostavil, da je Sora zelo učinkovita in enostavna za uporabo. Kljub temu pa opozarja, da je njen potencial največji za tiste, ki že imajo jasno predstavo o tem, kaj želijo ustvariti. Za uporabnike, ki iščejo navdih, bi se lahko sistem zdel nekoliko omejen.
Brownlee je pohvalil kvaliteto videoposnetkov, ki jih Sora ustvari. Po njegovih besedah so videoposnetki visoke ločljivosti in profesionalnega videza. To pomeni, da se lahko Sora postavi ob bok nekaterim najboljšim orodjem za urejanje videoposnetkov, kar je velik dosežek za OpenAI.
Tehnični pogled na Sora
Sora deluje na osnovi naprednih algoritmov umetne inteligence, ki omogočajo hitro in učinkovito generiranje videoposnetkov. V timu OpenAI so se še posebej osredotočili na to, da bi bila storitev dostopna širši množici uporabnikov, ne le tehničnim strokovnjakom. Tako je uporabniški vmesnik zasnovan intuitivno, kar omogoča hitro učenje in uporabo.
Kljub temu Brownlee opozarja na nekatere omejitve. Sistem je trenutno zasnovan tako, da podpira samo določene oblike videoposnetkov, kar pomeni, da bodo naprednejši uporabniki morali morda poiskati druga orodja za specifične potrebe. OpenAI je že napovedal, da nameravajo postopoma dodajati več funkcionalnosti, kar bo verjetno odpravilo nekatere od teh omejitev.
Sora ne deluje v Sloveniji
Seznam držav, v katerih je Sora dostopna je velikanski, vendar na njem ne najdemo držav članic EU. To je sedaj že kar stalna praksa pri marsikaterem orodju UI, da (v začetku) ni dostopen v državah EU. To je lahko sicer nekoliko neprijetno za uporabnike, vednar v generalnem pomeni resno zaščito uporabnikov, saj te tehnologije (pre)pogosto najprej naredijo orodja, šele kasneje preverjajo, kakšne so pravne težave z njimi. Izgleda, da je EU poskrbela za to, da se ta način delovanja (vsaj za uporabnike znotraj EU) obrne, in podjetja najprej preverijo, kakšni so vplivi, šele nato dovolijo dostop uporabnikom.
Peter Mesarec je verjetno najbolj poslušan predavatelj Chat GPT in UI v Sloveniji, njegovih predavanj o uporabi Chat GPT v podjetjih se je udeležilo več tisoč udeležencev, svoja znanja pa pogosto objavlja tukaj in na drugih spletnih straneh.