Umetna inteligenca kot orodje represije
Kitajska je na svetovnem odru znana po svojem strogem nadzoru nad informacijami in izražanjem. Zadnje razkritje podatkov osvetljuje način, kako Kitajska, bodisi neposredno bodisi prek svojih zaveznikov, uporablja umetno inteligenco (UI) za izboljšanje svojih metod represije. Podatki kažejo na obsežno uporabo umetne inteligence v kitajskem sistemu cenzure, kar pomeni, da se tehnologija ne uporablja le za spremljanje in regulacijo prometa informacij, temveč tudi za utišanje disidentskih glasov.
Odkar se je odvilo to zadnje razkritje, se pojavljajo kritike, da Kitajska uporablja napredne UI sisteme za avtomatizirano prepoznavanje in odstranjevanje neželenih vsebin ter za ciljanje oseb, ki se upirajo njenim politikam. Tako se javlja zaskrbljenost, da bi lahko to postalo svetovni trend, kjer UI služi kot orodje za zatiranje svobode govora【4:0†clanek 2.docx】.
Lastnosti kitajskega sistema cenzure
Kitajski pristop k cenzuri z UI kaže na sofisticiranost in prilagodljivost. Umetna inteligenca omogoča hitro in učinkovito identifikacijo neželenih vsebin, ki se jih nato odstranjuje z neverjetno hitrostjo. Te tehnologije so sposobne obdelave ogromnih količin podatkov in so zato idealno orodje za državo, ki želi nadzorovati internetne aktivnosti državljanov.
Razlog za to nadgradnjo sistema cenzure je verjetno v potrebe po hitrejšem odzivu na kritike in potencialne grožnje stabilnosti režima. V zvezi s tem je bilo ugotovljeno, da umetna inteligenca lahko prepozna tudi subtilne oblike disidentskega izražanja, kar omogoča vladi, da hitro zatre vsakršno obliko upora ali kritičnega mišljenja【4:1†clanek 2.docx】.
Svetovni odziv in posledice
Odkrivalec podatkov ocenjuje, da se lahko ta uporaba umetne inteligence v cenzuri hitro prenese na druge avtoritarne države, ki si želijo podobno reguliranega informacijskega prostora. Znova se postavlja vprašanje, kako naj svet reagira na tehnološke inovacije, ki bi lahko omejile osebne svoboščine.
Zaradi tehnologije, ki se eksponentno razvija, mednarodni nadzorniki ter človekoljubne organizacije pozivajo k uvedbi strogih regulativ, ki bi preprečile zlorabo umetne inteligence v cenzuri in represiji. V nasprotnem primeru bi lahko ta tehnologija postala orodje zatiranja v rokah režimov, kjer je svoboda izražanja že omejena【4:2†clanek 2.docx】.
Posledično se razvija širša diskusija mednarodnih inštitucij in nevladnih organizacij glede nujnosti transparentnosti in odgovornosti pri razvoju in uporabi umetne inteligence. Potrebna bi bila globalna pravila, ki bi določala, kako se tehnologija lahko uporablja, ter vzpostavitev sistemov, ki bi preprečevali njeno zlorabo. Pozornost se usmerja tudi v to, kako ohraniti ravnovesje med tehnološkim napredkom in zaščito človekovih pravic【4:3†clanek 1.docx】.
Peter Mesarec je verjetno najbolj poslušan predavatelj Chat GPT in UI v Sloveniji, njegovih predavanj o uporabi Chat GPT v podjetjih se je udeležilo več tisoč udeležencev, svoja znanja pa pogosto objavlja tukaj in na drugih spletnih straneh.