Chat GPT si iz svojega klasičnega okenca seveda želi preseliti tja, kjer ga bodo uporabniki uporabljali še bolj, najbolje pa v vsakdanje življenje, po možnosti brez mobilnega telefona. Kmalu po veliki popularnosti Chat GPT smo dobili najprej napoved dveh naprav (o njih smo pisali Rabbit r1 prihodnost umetne inteligence? in Na prodaj AI priponka Humane), nekoliko časa in veliko investitorskega denarja kasneje pa smo dobili tudi dve napravici.
Rabbit s svojim izgledom iz 80. let in Humane s svojim izgledom kot iz epizode Zvezdnih stez sta močno razburkala javnost, saj sta napovedovala izjemne možnosti. Rabbit naj bi s svojo unikatno umetno inteligenco poskrbel, da lahko interagira s katero koli spletno stranjo ali aplikacijo in bi tako vzpostavil nov koncept brez-API povezave s svetom.
Humane AI je razočaral že pri napovedi, saj ga je napovedal verjetno najbolj dolgočasen video, kljub temu pa je bila javnost navdušena nad njegovimi napovedanimi sposobnostmi.
Ko so uporabniki (v Slovenijo jih je praktično nemogoče dobiti) začeli praktično testirati te naprave, so prišla prva razočaranja, saj so bile naprave praktično neuporabne za kaj več kot da navdušijo na naslednji zabavi, pa še tam le za pet minut.
Tukaj lahko vidite mojega najljubšega tech reviewera, ki je lahko sam stestiral obe napravi, za Rabbit je rekel, da ga skoraj ne more stestirati, saj praktično nima funkcionalnosti.
Humane AI oziroma podjetje, ki ga je izdelalo se, po poročanju medijev sedaj prodaja, kar je vsaj čudno, če ne že kaj več. Zagotovo pa ni dobra napoved za prihodnost te naprave.
Še bolj zanimivo je, kaj se dogaja z Rabbit-om, saj izgleda, da gre v resnici za veliko večji nateg, kot smo si mislili. Torej, ne gre samo za to, da je to marketinški nateg, s katerim so obljubljali več, kot so lahko naredili, ampak da gre v resnici za nateg, saj sploh nimajo “novega modela umetne inteligence“, ampak vse skupaj dela čisto klasična neumna aplikacija.
Spodaj si lahko ogledate dva videoposnetka, kjer “spletni raziskovalec prevar” (karkoli že to pomeni) ugotavlja, da je glavna oseba, ki stoji za Rabbit AI, v resnici nategun na dolge proge, saj je pred Rabbitom izdajal NFT-je in zelene kriptokovance, ki so pogoltnili milijone dolarjev in da je tudi tokrat temu tako.
Nove tehnologije vedno znova na površje pritegnejo (nove ali stare) nategune, verjetno mora biti najbolj sram nas, ki so nas naplahtali ne le enkrat, ne le dvakrat ampak nas naplahtajo praktično vsakokrat znova. Že George W. Bush je vedel, da je sprejemljivo, da nas naplahtajo samo enkrat, kar je lepo povedal tudi v tem posnetku.
Mislite, da obstaja še kakšna možnost, da se ti dve orodji izboljšata, in v resnici prineseta kakšno dodano vrednost?
Peter Mesarec je verjetno najbolj poslušan predavatelj Chat GPT in UI v Sloveniji, njegovih predavanj o uporabi Chat GPT v podjetjih se je udeležilo več tisoč udeležencev, svoja znanja pa pogosto objavlja tukaj in na drugih spletnih straneh.